یادی از باباعلی زنده یاد محمدتقی کهنموئی

یادی از باباعلی زنده‌‌یاد محمدتقی کهنموئی

گردآورنده: مریم حدادکاوه
تاریخ انتشار: بهار ۱۳۹۸

انتشارات باباعلی، با توجه به خاطراتی که از مرحوم محمدتقی کهنموئی وجود داشته، تلاش کرده است یاد او را که در سراسر زندگی برای اعتلای هنر تئاتر کوشیده بود گرامی بدارد و بدین ترتیب با استفاده از نوشته‌های همسر ایشان و همچنین هنرمندانی که خاطرهای در این‌باره داشتند، دوست‌داران هنر تئاتر را بهره‌مند نماید.
در این میان، هنرمندان و استادان بزرگ تئاتر ایران مانند عبدالحسین نوشین، لرتا هایراپتیان، مصطفی اسکوئی، مهین اسکوئی، حسین خیرخواه، رضا ارحام صدر، مرتضی احمدی، مهدی فتحی و …، متأسفانه در قید حیات نیستند و همچنین برخی اساتید و هنرمندان گرانقدر که در قید حیات هستند به‌علت کهولت سن و عدم یاری حافظه‌شان، از خاطرات باارزش آنها بی‌بهره مانده‌ایم؛ بنابراین، تلاش شد با استفاده از مطالب برخی کتاب‌هایی که درباره هنر تئاتر و سینما یا زندگینامه هنرمندان این عرصه‌ها نوشته شده است و گوشه‌ای از زندگی هنری استاد کهنموئی را روشن می‌سازد، آن خاطرات زنده و مانا بماند.

درباره استاد:

محمدتقی کهنموئی روز جمعه دهم دیماه ۱۲۹۹ در تهران به دنیا آمد. استاد در دوران جوانی به فراگیری هنر تئاتر در مکتب بزرگان تئاتر ایران کوشید تا نهال اشتیاق خود را برای تعالی روحش با این هنر بارور سازد. دیری نگذشت که ذوق و قریحه‌اش دست به دست پشتکار و همت او دادند و در عرصه‌های تئاتر و سینما از وی چهره‌ای پرتلاش و خستگی‌ناپذیر ساختند، به‌گونه‌‌ای که تا روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۶۳ که استاد کهنموئی دیده از جهان فروبست، هنرآفرینی در بیش از یکصد تئاتر و فیلم (سینما و تلویزیون) را در کارنامه هنری‌اش ثبت کرده بود.
عشق و علاقه این استاد پیشکسوت به کودکان سبب شد که با امید به آینده‌ای روشن برای آنها به سرودن شعر و نگارش داستان‌های شیرین و زیبا همت گمارد و «باباعلی» تخلص این هنرمند مهرپیشه در داستان‌های کودکانه‌اش شود.

بخشی از کتاب یادی از باباعلی را می‌توانید در فایل زیر بخوانید:

یادی از باباعلی زنده‌یاد محمدتقی کهنموئی

خرید کتاب یادی از باباعلی زنده‌یاد محمدتقی کهنموئی